top of page
  • Zdjęcie autoraajacied

BELGIA I FRANCJA TRIUMFATORAMI MINILIGI NARODÓW


Dwa dni grania, dziewięćdziesiąt meczów (każdy trwał 30 minut) na czterech, a momentami nawet na pięciu boiskach, niemal trzystu zawodników w dwudziestu dwóch drużynach z dwóch roczników. Po sukcesie ubiegłorocznych Minimistrzostw Świata, tym razem – również przy ogromnym udziale środków z Budżetu Obywatelskiego – piaseczyński stadion gościł w dniach 18-19 maja Miniligę Narodów. Rywalizację w roczniku 2008 wygrała Belgia (Sokołów Podlaski), a w 2009 górą była Francja (Delta Warszawa).

 

Turniej, organizowany przez MKS Piaseczno i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piasecznie, został przeprowadzony z wielkim rozmachem. Każdy biorący udział w imprezie klub został – drogą losowania – przydzielony do państwa europejskiego, grającego w nowych rozgrywkach – Lidze Narodów. Zawodnicy otrzymali stroje „swoich” reprezentacji i toczyły zacięte boje o miano najlepszej ekipy Miniligi Narodów.

Warto podkreślić, że poziom zmagań był niezwykle wysoki i wyrównany, a mecze częściej kończyły się jedno- czy dwubramkowym zwycięstwem, niż dwucyfrowymi pogromami. W pierwszej fazie turnieju w jednej z grup wszystkie drużyny zakończyły rozgrywki z taką samą liczbą punktów i remisowym stosunkiem bramek, a o kolejności w tabeli zadecydowała dopiero liczba strzelonych goli.

Początkowo istniały uzasadnione obawy, czy turniej w ogóle dojdzie do skutku, gdyż w sobotni poranek burza i padający deszcz nie nastrajały optymistycznie, jednakże około godziny 11:00 słońce zagościło wreszcie nad piaseczyńskim niebem, umożliwiając ostatecznie przeprowadzenie zmagań.

W roczniku 2008 turniej wygrała Belgia, która w fazie grupowej zremisowała zaledwie jeden mecz, a pozostałe wygrała. Drugie miejsce zajęły Włochy, a trzecie – Francja, czyli MKS Piaseczno. Drużyna gospodarzy pokazała, iż należy grać do końca i po przegranych dwóch pierwszych meczach w fazie grupowej zdołała wygrać trzy kolejne, w tym starcie z Holandią (4:3), które decydowało o podium.

Królem strzelców w roczniku 2008 został Mikołaj Izdebski z AP Sokołów Podlaski, zdobywca 18 bramek. Najlepszym bramkarzem był Mikołaj Papaj z Delty Warszawa, zaś najlepszym zawodnikiem wybrany został Gabriel Gutorski z Królewskich Płock.

W roczniku 2009 turniej wygrała bezkonkurencyjna drużyna Francji, która w fazie grupowej wygrała wszystkie mecze, zdobywając komplet punktów. Drugie miejsce zajęła Portugalia, a trzecie Polska (czyli MKS Piaseczno), a o kolejności i tu decydował stosunek bramek.

Królem strzelców i najlepszym zawodnikiem turnieju został Krystian Zawisza z Delty Warszawa, a najlepszym bramkarzem - Jeremi Ciach z Widoku Skierniewice. Organizatorzy turnieju przyznali również dwie nagrody fair play: pierwsza trafiła w ręce Kornelii Patentas z Królewskich Płock, druga natomiast w ręce najmłodszego uczestnika turnieju, Filipa Ostapiuka (rocznik 2011) z MKS-u Piaseczno.

W turnieju wzięły udział zarówno okoliczne drużyny, jak Perła Złotokłos, FC Lesznowola i Nowa Iwiczna, zespoły z Warszawy, a także drużyny z bardziej odległych miejscowości: Płocka, Skierniewic czy Sokołowa Podlaskiego.

Wszyscy młodzi zawodnicy na pamiątkę otrzymali medale z logo Piaseczna oraz herbem MKS-u Piaseczno, które wręczane były przez burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Daniela Putkiewicza, pana Zdzisława Łazarczyka, prezesa Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, oraz Ewelinę Wójcik - przewodniczącą Komisji Sportu w Gminie Piaseczno.

MKS Piaseczno pragnie również podziękować przyjaciołom klubu, bez których nie byłoby możliwe zrealizowanie tak ambitnego przedsięwzięcia. Są nimi: Gmina Piaseczno, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piasecznie, Sphinx z panem Sylwestrem Cackiem oraz Blue Media Sopot.

Na koniec zachęcamy gorąco mieszkańców Piaseczna do głosowania na podobny turniej, który zostanie zgłoszony do projektu Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok.

Fot. Grzegorz Tylec, "Kurier Południowy"

111 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page